~24.12.2012

Volánikový šál

Pod vianočným stromčekom nájdete darčeky rôzneho druhu. Synova krstná od nás dostala takýto šál, samozrejme háčkovaný mnou.

 

 

 

~20.12.2012

Vianočná Tilda

Táto moja Tilda nie je taká krásna, ako je vidieť na stránkach "Tilda maniačok" a po mojich nových skúsenostiach, je táto moja prvá asi aj posledná. Dovolím si, túto záľubu šitia handrových bábik, vyzdvihnúť na umeleckú činnosť. Ozaj treba mať všetko premyslené do posledného detailu a ak nie, tak potom treba konskú dávku trpezlivosti.

 

 

Ako som šila Tildu ja:

klik pre zväčšenie

 

Potrebujete:

strih, látku telovej farby, látku na oblečenie, niť, nožnice

Je potrebné sa rozhodnúť, či budete šiť z jednej farby a potom Tildu obliekať, alebo látka z tela bude už súčasťou oblečenia.

Ak bude látka súčasťou, tak si zošite látku telovej farby a farebnej a až potom na ňu obkreslite strih.

Asi je to dosť nešetrné, ale o to ľahšie je, keď si najskôr zošijete, podľa obkresleného strihu a až potom obstrihnite. Samozrejme, že nesmiete zabudnúť na medzery, kadiaľ budete dávať náplň.

Potom otočte na lícnu stranu, naplňte a zošite medzery, ktorými ste plnili. Oblé tvary, úzke tvary, si môžete vyrovnať pomocou tenkých predmetov, ako je ceruzka, alebo nožnice s oblým hrotom.

Ruky som prišívala ručne a ani si neviem predstaviť, či by sa to dalo aj inak.

A máte hotovo. Môžete začať šiť oblečenie. Ak budete lemovať rukávy, topánky, ale pridávať tam drobné ozdôbky, je lepšie prišiť ich hneď, až potom rukáv našiť.

 

a ešte Tilda snehuličik do črepník na chladničku

 

 

 

 

~19.12.2012

Linecké koláčiky

Jednoduché, obyčajné linecké pečivo sa tiež môže stať skvelou zábavou pre deti. Nie je to každodenná činnosť a tak málo stačí k detskej radosti.

U nás prvé Vianočné pečenie, mala byť vážna seriózna vec, kým Saška nedala takýto kyslí úsmev. Nevoňalo nám, mať špinavé ruky, tak som to musela chtiac - nechtiac urobiť "šou.", hoc som vedela čo ma potom čaká.

No a nechcela si babrať ruky v tomto:

750gr. hladká múka, 500gr. hera, 250 gr. práškový cukor, 3 žĺtka, citrónová kôra a trochu neskôr sme ešte potrebovali lekvár, čokoládu, stužený tuk a práškový cukor.

Všetko sme potom pekne spolu vymiesili...  

Vyvaľkali

do vyvaľkaného cesta sme robili odtlačky prsov a mohli sme vaľkať znova.

potom sme vykrajovali

a stále sme vykrajovali. "Najlepšie" sa vykrajuje hneď v strede, aby sme mohli znova a často vaľkať, čo sa cestu veľmi nepáči, lebo ak sa ešte doň nalepí veľa múky, začne sa rozpadávať.

Vykrojené sme ukladali na plech a mamka už sama upiekla.

Natierali sme lekvárom.

Posýpali práškovým cukrom.

Olievali čokoládou.

a chutnaliííííí

No a tu je naše dielo, teda najmä Saškine, lebo ja som skutočne iba po vysvetlení čo ako treba a samozrejme pečení v rúre iba asistovala. Takže maminy, takéto Vám pokojne upečie už aj 5 ročná slečna.

 

 

 

~18.12.2012

Ďalšie pohľadnice na Vianoce

Ako som už spomínala, potrebujeme štyri pohľadnice a tu je druhá várka. Urobiť ich naraz nás akosi nebavilo a trvalo by to príliš dlho.

 

A ku tvoreniu sme pridali aj učenie sa podpísať. Takto pekne to zvládla naša škôlkárka.

 

 

 

 

~17.12.2012

Návod pre želanie, pre p.Moniku

Háčkovaná čiapka "Adidas"

Možno sa vám páči takáto čiapka a neprekáža Vám, že to nie je originál, len neviete ako nato, tak tu je vzor. A ak sa Vám páčia a háčkovanie nie je Vaša silná stánka, rada Vám ju uháčkujem. Stačí napísať na mail: ciapky @ rassi.sk

Martina

 

 

Klik pre zväčšenie:

 

 

 

~17.12.2012

Návod pre želanie, pre p.Moniku

Ako uháčkovať kvet

Ak by ste aj Vy chceli vedieť, ako uháčkovať takýto kvet, tak Vám ponúkam fotopostup. No ak háčik jednoducho vo Vašich rukách nemá miesto, rada Vám aj takúto čiapku uháčkujem. Viac sa dozviete na mojej sesterskej stránke http://ciapky.rassi.sk.

Martina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~16.12.2012

Vianočné dekorácie

Toto je vianočná dekorácia z nášho obývačkového okna a samozrejme bude ladiť so stromčekom. Tento biely stromček som robila z prírodného, bieleného, papierového špagátu, ale videla som už aj z nitiek na vyšívanie, či z priadze na pletenie.

Ja som postupovala takto:

Na polystyrénový kužeľ som navliekla mikroténové vrecúško a začala omotávať špagát, ktorý som prichytávala špendlíkmi. Dobrá rada, nezasúvajte špendlík úplne. Nechajte ich pokojne trčať, lebo potom sa ťažko vyberajú. Omotaný kužeľ, natrite neriedeným, vodným sklom a nechajte uschnúť. Mne sa šušli 24 hodín. Vyberiete to už veľmi ľahko, hneď potom ako odstránite špendlíky, jemne zatočíte, sa kužeľ uvoľní.  Ak by ste chcel dekorovať podobne ako ja, tak potom kúsky tuje som zapichovala do tej zelenej, aranžovacej hmoty, no nespomeniem si ako sa to volá, kúpite v kvetinárstvach. Ozdoby som prilepila tavnou pištoľou. Tú zelenú kocku viete namočiť na pár sekúnd do vody a tuja či čečina Vám vydržia dlhšie. Tiež ale musím odporučiť pod celú túto nádheru nejakú podložku, lebo zelená aranžovacia kocka je veľmi jemná a dôkladné, vianočné upratovanie by vyšlo nazmar.

Martina

 

 

 

~05.12.2012

Mikuláš

Veríte na uja v červenom s veľkou bradou? No my ešte áno. Spomínam si, ako dcéra už minulý rok frajerila, že on nie je skutočný, že to je len niekto prezlečený, že sladkosti dáva mamka s tatom...No a keď do škôlky prišiel ten skutočný, ten pravý, ten jedinečný a pre mňa ten najkrajší Mikuláš, nezatvorila ústa od úžasu. Nám tento rok prinesie nádielku do týchto čižmičiek, lebo do tých vyčistených čo dáme večer na okno sa toho veľa nezmestí.

Martina

a spomínaný minulý rok

a toto je ten krásny a ozaj skutočný Mikuláš

ak si chcete ušiť také čižmy aj vy, tak klik na obrázok

 

 

 

~03.12.2012

Ako vyrobiť sviečky a adventný svietnik

Ku torte, do svietnika, na romantické chvíle, alebo len tak pre radosť som si kde tu a aj tam, kúpila sviečky. No nie vždy sa minuli do posledného knôtu, tak som ich hádzala do škatule a skladovala v pivnici, že čo ak...No dnes keď som vytiahla vecičky na adventný svietnik, mi pribudli ďalšie štyri a povedala som si dosť, nebudem kupovať ďalšie, použijem staré.

Nemala som doma nič. Myslím tým knôt, nádoby na formovanie, olej, farby....tak som začala improvizovať. V zaváraninovej fľaše som roztopila staré sviečky, z ktorých som najprv vybrala knôt, na opätovné použitie.

Z fliaš od džúsov som odrezala vrch, do stredu dala knôt a naliala som horúci vosk. Ja som potrebovala 4 rovnaké, alebo aspoň podobného tvaru, tak som použila 4 rovnaké fľaše, lebo nič iné som doma nenašla, ale lepšie by snáď boli púzdra so sviečok na cintorín, hlavne tie biele, tie sú mäkké a ohybné.

Nechala som to stuhnúť, cca 2.5 hodinky a potom som sa snažila odstrániť tie obaly. Išlo to dosť ťažko, preto do budúcnosti nikdy viac, ale nakoniec sa podarilo. Ešte také malé upozornenie pre Vás. Neodkladajte si hneď pomocný materiál, lebo pri tuhnutí sa mi v každej jednej urobila taká priehlbina a bolo by treba, tam vosk postupne dolievať o čom som ja nevedela, tak som to už nechala tak. Moje 4 nové a hádam nie posledné sviečky som použila na adventný svietnik, ktorý je tiež celý handmade a tiež som použila domáce suroviny. Lieskové orechy, mandle šišky, celé korenie, bobkový list, škoricové hviezdičky a zbytky z vianočných ozdôb. Všetko som lepila pomocou tavnej pištole. A mám advent aj v kuchyni

Martina

 

 

 

~02.12.2012

Háčkovaná čiapka "monster" pre chlapca

Naša nová čiapka ku zimnej bundičke. Je trochu bláznivá, trochu šantivá, milo čarovná no veľmi milá, láskavá a samozrejme senzačná ako môj jedinečný syn.

 

...ááále , nepohrdla som ani touto senzačnou priadzou, ktorá má veľmi ďaleko od obyčajnej, jednoduchej. Je priam božská. Pre túto priadzu zvažujem či aj ja nezačnem nosiť čiapky. =O) No geniálna. Ak by ste chcel takú aj Vy rada uháčkujem. Viac sa dozviete na stránke: http://ciapky.rassi.sk

Táto čiapka je naša  a my sme potrebovali takúto, ale predstavte si, aká by bola z tejto priadze famózna ušianka. No čo, už som Vás nahovorila? =O)

Martina

 

 

 

~01.12.2012

Fotka

Je silná "dáma" s ktorou sa stretávame každý deň, či chceme, alebo nie. Niekedy si to uvedomíme, inokedy to berieme ako samozrejmosť.  Podliehame jej, aj keď necítime ako silno nás zoviera v objatí. Má nad nami moc a ovplyvňuje všetky naše zmysly, náš život, ktorého je súčasťou. Je umelkyňou, ktorá nás rozcíti a doženie k slzám šťastia, alebo smútku. Je učiteľkou, ktorá nás učí čítať a  spoznávať nové veci. Je ekonómkou, ktorá ovplyvňuje stav nášho účtu. Je babičkou, ktorá si veľa pamätá a dokáže rozprávať príbehy. Je nepriateľom, lebo nezabúda na nič. Je...

...a to hádam aj stačí, aby sme si uvedomili aká je fotka dôležitá a jedinečná

Jej čaru, jej nástrahám, jéj hrám som podľahla aj ja. Ako samouk sa snažím fotiť všetko čo sa mi páči, čo je pre mňa zaujímavé, najmä svojou jednoduchosťou. Tie fotky mám veľmi rada, ale nadovšetko milujem fotky mojich detí. Tu Vám ponúkam niečo z mojej fotogalérie.

Martina

 

tri oriešky

 

šípky

 

huby

 

úroda

 

žaba

 

gaštan

 

jablko

 

lampa

 

huby na pni

 

veterník na jeseň

 

javorový list

 

sandálky

 

žaluď

 

kolotoč

 

bycikel

 

prales

_________________

Ak Ťa niektorý z  mojich výrobkov zaujme a bol by záujem, napíš mi na mail: martina @ rassi.sk

(píš všetko spolu)

_________________

Archív stránky...

2013

~február

~január

.........................

2012

...december

~november

~október

~september

_________________

web dizajn Martina Rášši 2013