~29.09.2012

Sova na dlani

Milujem jeseň, von nie je tak teplo, ktoré ja moc nemusím, ale keď je už veľmi chladno rada si pohoviem aj doma. Ten čas hovenia si však treba nejako vyplniť a dá sa to aj takto. Urobte si sovu na dlani a využite to čo nám jeseň dá. Ako nato Vám predvedú na fotkách naše deti, alebo si tu je postup.

Natrieme dlane najlepšie prstovým farbami, my sme nemali tak sme použili tempery, dokreslíte konáre, my sme kreslili voskovkami, disperzním lepidlom nalepíte lisy, nakreslíte hniezdo, vysteliete ho trávou, my sme použili vlákna s juty a aby mali čo papať, dali sme im do hniezda aj orechy. Hop šup na nástenku, kým nebudeme robiť niečo ďalšie.

 

 

 

 

 

 

~27.09.2012

Narodeninová torta

Túto tortu som už robila dávnejšie a bola na narodeniny môjho syna. Fotku som vložila na istý bazárikový portál a pre záujem o recept som sa rozhodla, že ju budem mať aj tu na stránke.

Torta je punčovo - kávová. Asi budete namietať, že vôbec nie je vhodná pre deti, ale tie moje deťúrence veľmi koláčiky nemusia, teda syn ich neje vôbec a dcéra, tak lyžičku dve, tak som si to mohla dovoliť.

Martina

 

RECEPT s postupom na spodnú PUNČOVÚ ČASŤ:

. suroviny na korpus:

10 vajec; 10 kopcovitých, polievkových lyžíc práškového cukru (ďalej len v skratke pl.); 10 pl. letnej vody; 10pl. hladkej múky; 1 prášok do pečiva.

. suroviny na punč:

200 gr. kryštálového cukru; vodu; rumovú arómu, alebo nejaký koňak; potravinárske farbivo, alebo šťavu s jahodového kompótu a na dohotovenie lekvár.

. postup na korpus:

oddelíme vajcia; žĺtka vyšľaháme s celým cukrom za postupného pridávania vody, kým nebude z toho hladká hmota, skoro ako pena. Z bielok vyšľaháme sneh. Do žĺtkovej hmoty vmiešame 3/4, alebo aj o 2 - 3 menej hotový, pevný, bielkový sneh a postupne vmiešavane celú múku aj s práškom do pečiva. Poriadne vymiešame, ale varechou, nie mixérom, tak aby tam neboli hrudky múky. Až potom vmiešame ostatný bielkový sneh. Ten premiešame iba zľahka a tak mám piškótová hmota ostane pekná nadýchaná.

Dáme piecť pokojne aj na štvorcový plech ak nemáme okrúhlu formu do vyhriatej rúry na cca 30 - 40 minút, pri teplote cca 180 - 200°. Najlepšie je pichnúť do toho špáradlom, ale neotvárame rúru často, aby nám korpus neklesol. Ak sa na zapichnuté špáradlo nič neprilepí, je hotovo upečené.

. postup na punč:

Do hrnca nasypeme cukor a zalejem vodou, tak aby bola voda cca 1 cm. nad cukrom a necháme variť približne ešte 2 minúty potom, ako nám to začne vrieť. Do vychladnutého sladkého sirupu zamiešame arómu, alebo koňak a pre farbu dáme farbivo no ja mám radšej jahodovú šťavu.

. dohotovenie:

Budem vychádzať z toho, že ste piekli v obdĺžnikovom plechu. Na vychladnutý korpus položíme hrniec hore dnom a podľa toho vyrežeme kruh. Ten kruh prerežeme na 3 časti z toho dve tenšie a jedna nám ostane hrubšia. Jednu tenšiu časť natrieme natenko lekvárom a položíme na ňu hrubšiu časť a pokojne môžeme aj tie odrezky z bokov, čo nám ostali pri orezávaní do kruhu. Len ich treba pekne vytvarovať do kruhu a vyrovnať. Polejeme cukrovou, ochutenou šťavou, všade rovnomerne a pokojne môžeme aj viac, nech potom máme krásne šťavnatý aj spodok koláča. Na vrch dáme druhú tenkú časť tiež natenko natretú lekvárom, niečím primerane ťažký, zaťažíme  a dáme do chladničky odstáť. Najlepšie do druhého dňa, ale postačia aj 3 - 4 hodinky.

RECEPT s postupom na vrchnú KÁVOVÚ ČASŤ:

. suroviny na korpus:

presne to isté čo na punčovú časť, len nám bude stačiť 6 vajec a koľko vajec, tak toľko lyžíc aj cukru, aj vody, aj múky. Ak by sme chceli korpus kakaový, tak jednu až dve lyžice múky, vymeníme za jednu až dve lyžice kakaa.

. suroviny na kávový krém:

2 dl. kávy, 2 dl. mlieka, 60gr. hladkej múky, 150gr. smetolu, 150gr. práškového cukru

. postup na korpus:

presne tak isto ako pri punčovom korpuse.

. postup na krém:

Uvaríme 2 dl. čiernej kávy a precedíme, nalejeme do hrnca a pridáme mlieko. Uvaríme a keď začne vrieť, tak pomaličky vsypávame a za stále miešania uvaríme kašu. Pozor na hrudky. Ak nám napriek opatrnosti vzniknú, tak prepasírujeme, alebo ak s dá rozmixujeme. Necháme vychladnúť  a do studenej hmoty vmixujeme smetol a cukor.

. dohotovenie:

korpus si nakrájame tak ako ten na punčový a natrieme krémom. Tiež natrieme aj z vonkajšej strany na tenúčko a dáme stuhnúť.

DOHOTOVENIE:

Torty dáme na seba, polejeme čokoládou a zas dáme stuhnúť. Rozbalíme kinder čokolády a na stuhnutú tortu ich poukladáme po obvode a zviažeme struhou. Potom rozbalíme lentilky a sypeme koľko sa zmestí. My sme na túto tortu potrebovali cca 7 čokolád kinder a z toho boli dve väčšie v akciovom balí a 6 krabičiek lentiliek v tých väčších krabičkách.

 

 

 

~22.09.2012

Darček

Takéto tričko handmade, sme vyrobili pre nášho tata, ktorý má dnes sviatok. Fotka je vytlačená na nažehlovací papier, ktorý dal sa kúpiť v Lidli, alebo objednať cez net. Postup potom je jednoduchý. Vyberiete fotku, ktorú chcete vytlačiť, nadstavíte vysokú kvalitu, vytlačíte čo najkvalitnejšie, odlepíte ochrannú fóliu a cez priesvitný papier, ktorý je súčasťou balenia  nažehlíte.  Podrobný pracovný postup, je tiež v sade. Nápis som napísala fixou na textil, nechala uschnúť, žažehlila a mali sme hotovo.

Martina

 

 

 

~18.09.2012

Ihriskové hádky.

Niekedy sa hovorilo a možno sa tak stále aj hovorí je, že detské problémy z ihriska si majú riešiť deti sami.

Dnes sa ma dotklo správanie jedného otca dievčatka, ktoré chodí s tou našou do triedy. Včera sme prišli domov s oškretím lakťom a keď to neriešila naša slečna, neriešili sme ani my.

Raňajšie prebratie sa bolo aké rýchle, keď sa na nás "ocapil" dospelý chlap, že chce s nami riešiť modrinu na kolene jeho dcéry. A tak sme riešili a prišli sme hneď nato, že naša kopla jeho pri kopaní do listov, ale že sa jej hneď ospravedlnila a hrali sa ďalej.

Ale že tá jeho chytila nohy tej našej pri šmýkaní sa a tá naša spadla na zadok a buchla si hlavu a odrela si lakeť, mu tá jeho akosi zabudla povedať. Či sa už ospravedlnila, alebo nie neviem, lebo sfučaní tato rýchlo odišiel a už nechcel nič riešiť.

Ale nič to, takýchto detských nedorozumení bude asi ešte veľa, ale zas som sa tak opýtala sama seba...

...Oplatí, alebo neoplatí sa miešať do detského života na ihrisku??? Som iný rodič, ako tí ostatní, keď som to nechala tak??? Alebo nebodaj som zlá matka???

Myslím si, že nie, ale rozhodne sa začnem aj ja správať inak ku detským hrám a budem si overovať každú modrinu na tele mojej dcéry, hoc budem potláčať v sebe svoje ja a budem robiť so seba sprostú, lebo viem a som o tom presvedčená, že detské ihriskové hádky riešiť netreba.

Nebudem to riešiť tak preto, že nejaký namyslený otecko sa potreboval vybúriť a dobiť si svoje ego, ale preto, aby aj tá moja slečna mala ešte väčší pocit, že si ju niekto zastane a že už viac žiadnemu cudziemu ujovi nedovolím, aby jej skazil hneď ráno deň, nezmysleným vypočúvaním, len preto, že ujo Ing. sa zle vyspal a nevyšiel mu nejaký kšeft.

Martina

 

 

 

~16.09.2012

Suknička ku tričku

Fotopostup ako ušiť takúto jednoduchú sukničku, za ktorú by ste nechali v Tescu cez sezónu cca12€, som nenafotila, ale skúsim to opísať.

Potrebujete dva pásy látky na veľ.116 jeden široký 27cm.široký a dlhý 90cm. 15cm. a druhý 15cm.široký a 150cm.dlhý.

KROK č.1:Dlhší pás, obyčajnou niťou a ihlou nariasime.

KROK č.2:Takto získané záhyby približne všade rovnako prišpendlíme na spodnú časť kratšieho pásu a prešijeme šijacím strojom. Vytiahneme pomocnú niť a ešte pre istotu raz prešijeme endlovacím stehom.

KROK č.3:Zohneme na polovice a zošijeme cez celú výšku. Ale ak je treba, ak máte látku ktorá sa pára ( u nás sa hovorí ruská), tak najprv obe strany oendlujeme a až potom zošijeme spolu.

KROK č.4:Vrchnú časť sukne, teda ten kratší pás ohneme dovnútra tak cca 5cm. a prešijeme. Na zadnej časti si urobíme dierku, obšijeme ju a navlečieme gumu.

KROK č.5:Spodok sukne buď obšijeme endlovacím stehom, alebo ohneme na dva krát do vnútra a zašijeme. Ak máte elastickú látku a rozhodli ste sa, že ju len obšijete endlovacím stehom, tak pri obšívaní, tú látku naťahujte a tak Vám vzniknú efektné vlnky a máme hotovo.

Dúfam, že postup poslúži. Martina

 

 

 

~16.09.2012

Pre dospelákov maličkosti.

Určite to poznáte. Na ulici, na ihrisku v obchode či v banke, neskutočný plač. Vyzeráte ako tá najhoršia mama a všetci sa obzerajú, či náhodou nebijete svoje dieťa. Stáva sa to aj nám? Dnes som musela ísť do banky a Adamko žiaľ musel ísť so mnou. Po ceste sme našli žaluď a ten sa stal Adamkova trofej s krátkej prechádzky. V banke mu spadol na zem a to ste mali vidieť ten žalostný nárek, kým som pochopila, prečo.

 

Približne pred mesiacom sme sa nečakane zastavili na kamienkovom , detskom ihrisku a mali sme obuté sandálky. Zas veľký plač, lebo ....Asi netreba komentár. Domov ísť nechcel a tak to vyriešil po svojom.

 

 

 

~14.09.2012

Moja cica - mica parádnica

Ktorá mamka sa rada nepochváli svojimi deťmi? Nepoznám takú a ani ja nie som výnimka. Touto fotkou sa chválim hneď dva krát. Mojou krásnou dcérou a baretkou s bolerkom. Ale sa ľudia za ňou otáčali, že aká kočka. Neviem ktorá z nás bola pyšnejšia :O), ale asi ja. Aj na našu "cicu" a aj nato, že dobre vyzerá v niečom, čo vyšlo spod mojich rúk.

 

 

 

~09.09.2012

Kým nie je neskoro.

Dnes oslavujem meniny, tak som si tak v duchu zaspomínala a pustila ku sebe trochu melanchólie a výsledok môjho rozjímania sa je...

 Že žijeme uponáhľanú dobu asi netreba ani hovoriť. Trochu ma zaráža, že každý iba o tom hovorí, ale nik s tým nič nerobí. Tak sa aj u mňa stávalo, že som nevidela to čo som mala pod nosom a brala som to ako samozrejmosť. Našťastie som sa ako tak spamätala a začala si vychutnávať každú peknú chvíľu čo prežívam s mojou rodinou. Ale nie sú to len deti, lebo väčšina nášho času parí im, ale je to aj môj manžel. Niekedy ma nahnevá, niekedy je moc prísny, niekedy....ale to poznáte hádam všetci. A tak ani neviem prečo, ale ľúbim ho a som rada, že ho mám.

Možno sa Vám zdá smiešne, že to tu píšem, že takto verejne, no na moju obhajobu, aj keď na svoju stránku si môžem dávať všetko čo len chcem, kedy inokedy. Treba si vážiť život, treba si vážiť to čo máme a kým to máme, lebo "potom" by už mohlo byť neskoro.

No a Laci, aby si vedel "Ľúbim Ťa".

Martina

 

 

 

~08.09.2012

Boľavý zub a narkomani.

Najprv hanba, potom pohoršenie sa ! Dnes, bez toho, aby ma zub bolel sa za asi 10 minút, spravil hnisavý vačok. Jasné, sobota, poobede...u nás v meste už nie je pohotovosť. Tak som volala našej susede, ktorá je zubárka a tá mi pomohla. Je odcestovaná, tak okrem antibiotík a studených obkladov, aby mi to mohli v pondelok vytrhnúť, mi poradila, aby som si to prepichla injekčnou ihlou.

S malou dušičkou,

Martina

 

 

 

~07.09.2012

Legujeme

Keď je von príliš telo a nechce sa nám ísť kúpať, keď prší, alebo len keď sa nám nechce ísť von či spať, tak legujeme. A leguje celá rodinka. Niekedy podľa reálnej predlohy, niekedy nám stačí iba naša fantázia. Saška sa učí stavať a Adamko, ktorý je veľmi dobrý pomocník pri nosení kociek, sa naučil

Vrtuľník:

 

Lietadlo:

 

Bratislavský hrad a Slovenský rozhlas:

     

 

Eiffelova veža:

Nákladná loď:

 

 

 

~06.09.2012

Čelenky ku vecičkám

Oblečenie Next sa mi veľmi páči, ale aby toto krásne oblečenie malo šmrnc, treba ho doladiť. Ja som k nemu urobila čelenku a šupsa - hejsa do škôlky.

A ešte niečo pekné ku obyčajnému tričku. Myslím že vhodné aj na dvor a aj do škôlky.

 

 

 

~06.09.2012

Kuša z odpadu.

Aj Vám sa v pivnici váľajú veci, ktoré voláte, to sa možno raz zíde? My také v pivnici máme tiež. No a neviem ako Vaše deti, ale tie naše sú už dosť znudené a hoc je detská izba plná hračiek, tak ich už nič nebaví. Manžel sa asi tak trochu nakazil odo mňa a začal vyrábať.

Ak by ste chceli kušu aj vy, budete potrebovať: Prevŕtané hrubšie drievko, my ho máme od suseda a myslím, že to bola nejaká nôžka zo starodávnych váľand, umelohmotnú paličku na balóny, gumu do nohavíc, krúžky z kľúčov, staré fixy, dva háčiky, izolepu a klinčeky.

Foto nech Vám poslúži ako vzor, ako to celé pozbíjať.Terč je voskovkami vymaľovaný polystyrén zo šporáku.

so zamiereným pozdravom pre Vás,Martina

 

 

 

~02.09.2012

Háčkované čiapky na prechodné obdobie

Začína nám september a vonku bude o čosi chladnejšie, tak tu sú moje háčkované čiapky na chladnejšie prechodné obdobie. Ak by ste mali záujem rada uháčkujem také, ale pokojne aj iné, aj Vám. Moju celú ponuku nájdete na mojej sesterskej web stránke www.ciapky.rassi.sk 

Martina

 

 

 

 

 

~02.09.2012

Moje dieťa je peknučké aj v teplákoch...

Pohybujem sa aj na stránke kde mamičky okrem toho, že ponúkajú na predaj nosené šatstvo po svojich deťoch, majú možnosť ukladať si svoje foto vo fotoblogoch. Je tam veľmi veľa blogov o oblečení pod názvami "Náš šatníček" "Objednali sme si" Kolekcia jeseň - zima".....Krásne oblečenie, za ešte krajšia peniaze. Človek by tam na tam nechal, nie len jednu výplatu odrazu, ale hádam aj 3 - 4.

Keď sa k tomu pridružia fotky šťastných rodín, fotky z ateliérov....Tak sú to dobré blogy na depresiu. A hádam nejaká chytila aj mňa. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať, že závisť, tak to nie je celkom tak, aj keď taká maličká závisť tam určite je. Veď kto by si neželal mať peniažky na všetko a naraz. Ale u mňa bola depka skôr z toho, že sa mi nič nedarí.

Tak som už na spomínanej stránke založila diskusiu, ktorá ma žiaľ ešte viac utvrdila v tom, že väčšina ľudí je povrchná, ľahostajná ku svojmu okoliu...

Veľmi veľa mamičiek sa priznalo k tomu, že fotky šťastných rodiniek si ani nepozrie, že im blogy s krásnym oblečením idú na nervy, lebo z nich kričí mám nato a vy nie. Že odcudzujú mamky ktoré dennodenne vkladajú momentky zo svojho života a dokonca si o nich myslia, že sú nešťastné, keď majú potrebu chváliť sa.

Preto sa pýtam, sama seba a tu do éteru, načo to potom je dobré??? Nik si to nepozrie, človek nemôže byť šťastný hoc len s pekného oblečenia, lebo ho považujú za chvastúňa a ani bežné momentky nie sú dobré, lebo ste hneď nešťastná a žijete zle.

Preto dúfam, že toto jednoduché tričko aj s postupom, ktoré v originálny zn.Gymboree , si pozrie každý, bude sa páčiť všetkým vrstvám a nebudete ma pokladať za nešťastnú, len preto, že som si ho neobjednala, ale urobila.

s pozdravom Martina

 

Látku si podžehlíte nalepovacím papierom.

Vytlačíte, alebo nakreslíte si písmená (obrázky) ktoré chcete mať na tričku. Prišpendlíte na podžehlenú látku a rozstriháte. Obkreslíte krajčírskou kriedou.

Prišpendlíte na tričko

A po čiare obšijete endlovacím programom.

 

 

 

 

Obstriháte až potom. Vyhnete sa tak tomu, že ak by ste neprešili, najmä v oblých častiach písmeno.

Hocijaké, staré, škaredé gombíky omotáte do kúsku látky a zošijete všetko spolu. Obstriháte všetko čo vyčnieva a po okrajoch, nie ako klasický gombík, našijete na tričko.

A máte hotovo.

 

Podobným spôsobom som robila aj toto tričko

_________________

Ak Ťa niektorý z  mojich výrobkov zaujme a bol by záujem, napíš mi na mail: martina @ rassi.sk

(píš všetko spolu)

_________________

Archív stránky...

2013

~február

~január

.........................

2012

~december

~november

~október

...september

_________________

web dizajn Martina Rášši 2013